اجرای طرح خودبازرسی در کارگاه های ساختمانی استان یزد

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۹/۲۹ کد خبر: YN1230 لینک ثابت خبر

مبحث دوازدهم مقررات ملي ساختمان شرح مبسوطي در مورد ايمن سازي كارگاه هاي ساختماني دارد كه بايد مجريان به آن توجه ويژه نمايند.‌

 مهندس فرشید رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با بیان این مطلب خاطرنشان کرد: در زمینه رعایت مفاد مبحث دوازدهم به طور مستمر به مهندسان اطلاع رسانی شده تا دقیقاً مفاد این مبحث را رعایت نمایند و کارفرمایان را برای تأمین تجهیزات و امکانات ایمنی کارگاه توجیه کنند. وی افزود: متاسفانه سازمان در زمینه تعطیلی کارگاه های مختلف قدرت اجرایی ندارد و مبادی صدور پروانه نیز آن گونه که ضروری است به این مهم توجه نمی کنند.

مهندس فرشید در همین زمینه عقد تفاهم نامه بين وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي با سازمان نظام مهندسي ساختمان كشور را كه در آن تشكيل گروههاي مشترك بازرسي كار پيش بيني گرديده بسیار مهم خواند و افزود: قرار است مفاد اين تفاهم نامه در استانها نيز به مورد اجرا گذاشته شود.بر همين اساس سازمان نظام مهندسي ساختمان استان يزد و دستگاه های ذیربط تلاش مجدانه ای را برای آموزش ايمني دست اندرکاران ساختمان دنبال می کنند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد خاطرنشان کرد: این سازمان براساس وظیفه قانونی خود با هدف فرهنگ سازی ضمن جلب توجه مهندسان به اهمیت ایمنی کارگاه ها، به گزارش های مهندسان ناظر از جهت رعایت اصول مبحث 12 عنایت ویژه دارد و موارد را به کارفرمایان و مجریان اطلاع رسانی می کند.

به گفته مهندس فرشید متاسفانه حوادث کار در کشور ما زیاد و رعایت نکات ایمنی در کارگاه های ساختمانی ضعیف است. به عنوان نمونه طبق قانون به هنگام استفاده از داربست و کار در ارتفاع، بایستی از مهاربند استفاده شود که این کار در کشورهای پیشرفته نیز اجرایی می شود لیکن این کار در کشور ما کمتر انجام می شود و در نتیجه سقوط و فوت و قطع نخاع، موجب مشکلات فردی و خانوادگی و اجتماعی می گردد.

رئیس سازمان در همین زمینه به برنامه های بازدید مشترک مهندسان عضو سازمان و نمایندگان بازرسی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره  کرد و گفت: این بازدیدها به صورت پیوسته صورت می پذیرد و در آن چگونگی رعایت مسائل ایمنی فردی و تجهیزات کارگاهی بررسی می شود.

وی ابراز امیدواری کرد با ابزار قانون که نمایندگان بازرسی کار در جهت تعطیلی کارگاه های غیر ایمن از آن برخوردارند، سازمان نظام مهندسی ساختمان  بتواند در جهت کاهش حوادث کار و جلوگیری از ادامه کار چنین کارگاه های ساختمانی اقدام نماید.

از سوی دیگر مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در یک مصاحبه از طرح تقویت خود بازرسی در کارگاه های استان خبر می دهد و می افزاید: به این ترتیب نمایندگان کارگاه ها در حوزه ایمنی کار، به عنوان بازوان اجرایی، رعایت نکات ایمنی را افزایش داده و از بروز حوادث می کاهند. " محمد حسین ریاحی" با اشاره به انتخاب این بازوهای اجرایی برای ارتقای ایمنی کارگاه های استان می افزاید: این افراد وظیفه نظارت برنکات ایمنی از سوی کارگران و کارفرمایان را بر عهده خواهد داشت.

به این ترتیب با اجرایی شدن مدل جدید خودبازرسی درون کارگاهی و تصویب آیین نامه به کارگیری مسوول ایمنی، پیگیری‌های تازه‌ای برای استقرار مسوولین ایمنی ذیصلاح در کارگاه‌های ساختمانی صورت می گیرد و با همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و برنامه‌ریزی آموزشی اعضای سازمان در حوزه ایمنی عمومی و ارزیابی ریسک، گام‌هایی نوین در عرصه پیشگیری از حوادث برداشته می شود که می تواند در روند کنترلی حوادث تاثیرگذار باشد.

بالای صفحه ارسال شده توسط ravabet_omumi در دوشنبه, ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۹ب.ظ

دسترسی های سریعیزد - بلوار امام جعفر صادق (ع)
صندوق پستی: 89176979111
تلفن: 38260801-035 الی 5
فکس: 38260800-035
نرم افزار اندروید
ورزش در سازمان


کانال تلگرام