گزارش اجمالی از اجلاس سالانه هیئت عمومی سازمان

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۴/۲۶ کد خبر: YN1460 لینک ثابت خبر

 

بيستمين اجلاس هيات عمومي سازمان نظام مهندسي  طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه 21 و 22 تیرماه در ارومیه برگزار شد  و در آن جمعی از مقامات ارشد کشوری ، وزرای فعلی و سابق راه و شهرسازی، معاونین عمرانی استانداری ها، مدیران کل راه و شهرسازی و شهرداران مراکز برخی استان ها و نیز روسا و اعضای هیئت مدیره سازمان های نظام مهندسی ساختمان سراسر کشور، بازرسان سازمان ها و اعضای شوراهای انتظامی استان ها شرکت داشتند. ازاستان یزد نیز رئیس و اعضای هیئت مدیره، بازرسان سازمان و رئیس و عضو حقوقدان شورای انتظامی در این اجلاس سالانه، شرکت داشتند.

تصویب تراز و بودجه سازمان ها، تصویب و بررسی ترازنامه شورای مرکزی، خط‌ مشی عمومی و پیشنهادی شورای مرکزی، ضوابط و مقررات نظام‌نامه‌های پیشنهادی اداری، استخدامی و غیره مربوط به شورای مرکزی، نظام‌نامه‌های داخلی، ارائه گزارش سالانه شورای مرکزی وعملکرد نظام‌مهندسی استان ها بخشی از دستورکار اجلاس بیستم ارومیه بود.

در مراسم افتتاحیه این اجلاس مهندس هاشم‌زاده رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان آذربایجان غربی و میزبان برگزاری اجلاس گفت: بازنگری قانون نظام مهندسی در مجلس در حال انجام است و با توجه به سفر آقای لاریجانی به استان آذربایجان غربی و شرکت در این اجلاس، امید است حساسیت تغییر قوانین بیش از پیش در مجلس احساس شده و این قانون روند رو به رشدی را طی کند.

وی خاطرنشان کرد: امروز به نمایندگی از جامعه مهندسی اعلام می‌کنیم که ساخت و ساز  با رکود مواجه است و باید بتوانیم به مطالبات به حق جواب دهیم تا با استفاده از این فضا، در قانون جدید نظام مهندسی ساختمان تاثیرگذار باشیم.

 

مهندس رجبی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در بیستمین اجلاس هیئت عمومی سازمان های نظام مهندسی گفت: نظارت و طراحی خدمات مهندسی در امر ساختمان سازی امری مهم است و اقتضای جامعه ما ضرورت تنسیق امور مهندسی را فراهم کرده است.

رجبی گفت: به‌عنوان نماینده مجلس اعلام می‌کنم این درست نیست که دستگاه های دولتی پروژه های بزرگی را ازآغاز تا انتها اجرا کنند بلکه تنها نقش حاکمیتی آنان مهم است و این ما هستیم که باید متولی باشیم.

وی بابیان اینکه سازمان باید تولیدکننده مقررات ملی باشد گفت: سازمان نظام‌مهندسی باید به بزرگ‌ترین نهاد مرجع و تخصصی تبدیل شود که این امر درگرو فعالیت جمعی مهندسان است.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور افزود: به‌عنوان رئیس سازمان هدف سازمان را احیای سرمایه های  اجتماعیاعلام می کنم که باید هزینه آن را بپردازیم.

وی تأکید کرد: مهندسان باید کار حرفه‌ایی را جامع ارائه دهند و لازمه این امر انضباط تشکیلاتی و هماهنگی جدی با مراکز علمی دنیا است.

رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور گفت: در بخش تبادلات علمی و ارتباط متخصصان با مراکز علمی، امسال بودجه بیشتری در شورای مرکزی مصوب شده است.

فرج الله رجبی همچنین با اشاره به رکود اقتصادی در بخش مسکن گفت: می توان این شرایط سخت را به فرصتی تبدیل که در آن سازمان نظام مهندسی ساختمان با تغییر رویکردها در حوزه ساخت و ساز، رونق را به بخش مسکن بازگرداند. 

رئیس سازمان نظام مهندسی کشور اضافه کرد: این سازمان که بزرگترین نهاد صنفی و حرفه ای کشور است باید با شفاف سازی بیشتر و تقویت سرمایه های اجتماعی به جایگاه واقعی خود در کشور دست یابد. رجبی با تاکید بر اینکه اعضای سازمان نظام‌مهندسی ساختمان باید امکان موفقیت جایگاه مهندسی در جامعه را فراهم کنند گفت: سازمان باید خانه دوم متخصصان مهندسی باشد و این سازمان باید بازوی اجرایی در حوزه‌های تخصصی و عمرانی کشور گردد.

وزیر راه و شهرسازی در بیستمین اجلاس هیئت عمومی نظام مهندسی با اشاره به رشد ۴۰ برابری تعداد مهندسان از بدو تاسیس تاكنون گفت: قانون نظام مهندسی و كنترل ساختمان بعد از حدود ۲۲ سال از تصویب و اجرای آن هنوز هم قانون خوبی است و باید تلاش كنیم تا نقاط ضعف آن را شناسایی و برطرف كنیم.

دکتر عباس آخوندی با اشاره به اهميت قانون نظام مهندسي ساختمان كشور، رفع نواقص آن را مورد تاكيد قرار داد و گفت: مهندسي يك كار تخصصي است و قانون بايد مانع از دخالت سليقه هاي غيرتخصصي در فعاليت های عمراني و ساختماني شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینكه ۳۵ تا ۴۰ درصد سرمایه ملی در بخش ساختمان شكل می‌گیرد گفت: تصورم این است كه قانون نظام مهندسی و كنترل ساختمان كه در حدود ۲۲ سال از تصویب و اجرای آن می‌گذرد هنوز هم قانون خوبی است و البته مانند هر قانونی بعد از ۲۲ سال كاركرد جای بازنگری دارد و باید تلاش كنیم تا نقاط ضعف آن را شناسایی و برطرف كنیم.

وی ادامه داد: ما در وزارت راه و شهرسازی به اتفاق كمیسیون عمران مجلس در حال انجام ارزیابی قانون نظام مهندسی و كنترل ساختمان هستیم و معتقد هستیم كه اصل ساختار قانون ساختاری درست بوده است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: ما از مهندسان می‌خواهیم که قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان را رعایت کنند که درآن قانون کنترل مقررات شهرسازی، کنترل مقررات معماری و همچنین کنترل مقررات ساختمانی وجود دارد. ما باید توجه کنیم که اگر کارشناس یا مسئولی درشهرداری بخواهد مقررات را بفروشد کنترل بی‌معنا خواهد بود و این موضوع گرفتاری‌هایی را درحوزه مهندسی ایران ایجاد کرده و اساسا مهندسی ایران را با بحران مواجه کرده است.

عضو کابینه دولت یازدهم ادامه داد: اخلاق مهندسی یکی از اصلی‌ترین بحث‌هایی است که ما در وزارت راه وشهرسازی دنبال می‌کنیم اخلاق حرفه‌ای مهندسی می‌گوید مهندس نسبت به آنچه که می‌سازد مسئول است. به این معنا اگر مهندس در آنچه که ساخته محیط زیست و حقوق همسایه را از بین برده و یا ساختمانی ساخته که پایدار نبوده و همچنین درمقابل زلزله مقاوم نیست، یعنی اخلاق حرفه‌ای مهندسی را رعایت نکرده است و این اصلی‌ترین بحثی است که باید در زمینه اخلاق حرفه‌ای آن را رعایت کنیم.

وزیر راه و شهرسازی افزود: یک نظام فنی اجرایی درکشور وجود دارد که امور نظامات مهندسی و عمرانی کشور را سامان می‌دهد و همچنین یک قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان داریم که قانون پایه است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: در حال حاضر شاهد هستیم که در برخی شرکت‌های مهندسی که کارهای بزرگ عمرانی و غیر عمرانی مهندسی را ارائه می‌دهند اعضای آنها عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان نیستند. باید تلاش کنیم تا سازمان‌ها به سمت حرفه‌ای‌گری بروند.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد تا بیستمین اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان دستاوردهای خوبی داشته باشد و از جامعه مهندسی خواست تا نظرات خود را نسبت به آیین‌نامه کنترل ساختمان که مراحل نهایی را در دولت طی می‌کند ارائه دهند. وی تاکید کرد که تمام نظرات مورد توجه قرار خواهد گرفت.

دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز به عنوان مهمان و سخنران ویژه اجلاس، در جمع مهندسان اظهار داشت: باید ماهیت حقوقی سازمان نظام مهندسی از نظر دولتی یا غیردولتی بودن کاملاً روشن شود. به نظر من این سازمان یک نهاد مردمی است و نباید ساختار دولتی پیدا کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر سازمان نظام مهندسی ساختمان از طرف نهاد دیگری تحت تاثیر است، در تجدیدنظر قانون مربوط به این نهاد این موضوع را اصلاح کنید و ما نیز در مجلس حمایت خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه حُسن سازمان نظام مهندسی غیردولتی بودن آن است، افزود: ابهامی از نظر مسئولان کشور درخصوص غیردولتی بودن این سازمان وجود ندارد و اگر حکم رئیس سازمان نظام مهندسی را رئیس جمهور صادر می کند، دلیل بر دولتی بودن این سازمان نیست.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه ساختار قانون سازمان نظام مهندسی خوب است، متذکر شد: البته درخصوص قوانین مادر باید متناسب با شرایط کشور و تجربیات دنیا، اصلاحاتی را انجام داد و لازم است نگاهی به بالا بردن ظرفیت تخصصی اعضای این سازمان وجود داشته باشد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور با انتقاد از گسترش بی رویه دانشگاه ها بدون توجه به نیاز بازار و مشکلاتی که در این حوزه به وجود آمده است، گفت: برای ارتقای جایگاه نظام مهندسی نباید دست مردم را ببندیم، اگر می خواهیم این سازمان مورد علاقه مردم باشد، باید به مردم اختیار بدهیم تا در مراجعه به مهندسین مختار باشند.

وی با بیان اینکه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی برای اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان فعالیت های خود را آغاز کرده است، اظهار داشت: برگزاری چنین نشست های تخصصی برای اصلاح قانون به مجلس کمک می کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه من موافق با لایحه تفکیک وزارتخانه ها نیستم، زیرا مشکلات کشور مربوط به این حوزه ها نیست، بیان کرد: این ادغام ها و تفکیک ها وقت کشور را می گیرد. چند سالی وقت صرف شد تا این وزارتخانه ها و ادارات کل آنها ادغام شوند و باید توجه داشت که مسائل اصلی کشور جنس دیگری دارد.

دکتر لاریجانی با تاکید بر توجه به اخلاق حرفه ای گفت: سازمان نظام مهندسی به عنوان یک سازمان مردمی باید نسبت به اخلاق حرفه ای اهتمام ویژه ای داشته باشند و به گونه ای رفتار کند که مردم نظارت آنها را صوری تلقی نکنند.

وی با بیان اینکه انتظار از سازمان نظام مهندسی نهادینه کردن اخلاق حرفه ای است، گفت: اجرای اخلاق حرفه ای بسیار مهم است و لازم است در صورت تخطی هر یک از اعضا با آنها برخورد شود، زیرا تخطی یک یا چند نفر ممکن است به آبروی سازمان نظام مهندسی خدشه وارد کند.

رئیس قوه مقننه با اشاره به شرایط کشور و نقش مهندسین به عنوان نیروهای خلّاق گفت: دولتی که می خواهد شکل بگیرد، لازم است از کاردانی و شجاعت لازم برای اصلاحات عمیق در اقتصاد برخوردار باشد.

وی افزود: در سطح کلان کشور نیز باید همگرایی درستی بین ارکان حکومت و صاحب نظران در اجرای اصلاحات عمیق در اقتصاد به وجود آید.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از نظر اقتصادی، ایران در بین ۲۳ کشور منطقه رتبه ۲۲ را دارد و در سطح جهانی نیز رتبه ۱۷۴ را در بین ۱۷۸ کشور به خود اختصاص داده است که این نشان می دهد هنوز سیستم اقتصادی ما دولتی است.

بررسي چند شاخص ديگر از جمله زمان براي سرمايه گذاري/ رقابت پذيري و همكاري دانشگاه و صنعت/شفافيت سياست گذاري از ديگر مسايلي بود كه دكتر علي لاريجاني در سخنان خود به آنها اشاره كرد كه بايد دولت آينده با استفاده از نيروهاي  كارآمد و شجاع و مطالعه دقيق اين شاخص ها موانع اصلي بر سر رشد  اقتصادي كشور را برطرف كند.

به گفته وی واگذاری اختیارات به سازمان های فرهیخته، میتواند کشور را در مسیر اعتلا قرار دهد و نظام مهندسی ساختمان یکی از این سازمان هاست که میتواند با دراختیار گرفتن بخشی از نیروها و در اختیار گرفتن بخشی از فارغ التحصیلان دانشگاهی برای آنان اشتغال ایجاد کند.

دکتر حامد مظاهریان معاون وزیر راه و شهرسازی در بیستمین اجلاس هیئت عمومی نظام مهندسی ساختمان کشور اظهار داشت: امروز شاهد ۲۲ سال راه رفته نظام مهندسی هستیم و در حال حاضر تعداد اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور به ۴۵۹ هزار نفر رسیده است. ما در دهه سوم فعالیت سازمان نظام مهندسی نیازمند بازتعریف اصول و رابطه خود با مردم و دستگاه های اجرایی هستیم.

مظاهریان با بیان اینکه رعایت مقررات ملی ساختمان باید به خواسته عمومی و نه خواسته دستگاه های اجرایی تبدیل شود ادامه داد: مردم باید قبل از توجه به متراژ خانه هایی که خریداری می کنند، به میزان رعایت مقررات ملی توجه کنند و اگر بتوانیم این امر را به گفتمان تبدیل کنیم، موفق خواهیم بود.

مظاهریان با تاکید بر اینکه سازمان نظام مهندسی ساختمان باید مانند سازمان‌های علمی جهان مرجعیت تخصصی برای مردم داشته باشد، تصریح کرد: این مهم بدون دفاع از حقوق مردم محقق نمی‌شود.

این مسئول همچنین با اشاره به اهمیت بالای ایمنی در ساختمان ها بیان کرد: ایمنی و رفاه در ساختمان برای ساکنان آن بیش از پیش مهم است. از همین رو اجرای مقررات ملی شرط لازم برای انجام کار است و ما باید نشان دهیم که مدافع حقوق مردم هستیم.

معاون امور مسکن وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی ساختمان نماینده مردم در گفت وگو با حاکمیت است، یادآور شد: اگر مردم بدانند که نظام مهندسی از حق شهروندی آنها دفاع و از حق دسترسی آنها به شهرها دفاع می کند، تاثیر لازم را در حوزه ساخت و ساز و منظر شهری خواهد گذاشت.

دکتر رضایی رییس کمیسیون عمران مجلس اظهار داشت: نظام مهندسی ساختمان رابط بین مردم و مهندسان است  پس نیاز به نوعی نظام مهندسی است که کارش صرفا نظارت نباشد.

وی افزود: مردم، مهندسین و نظام مهندسی سه مقوله اساسی هستند. بنابراین برای برطرف کردن مشکلات ساختمان سازی در جامعه باید ارتباط خوبی میان این سه تمایل وجود داشته باشد و تعامل میان این سه می‌تواند سبب اعتماد مردم به مهندسان شود.

رضایی خاطرنشان کرد: اگر نطارت ساختمان بر عهده فردی متخصص و مهندس است باید مردم بدانند که مهندسان سبب ایجاد امنیت ساختمان می‌شوند و تمامی کار‌ها از روی دلسوزی است بنابراین مردم باید به مهندسان اعتماد کنند و بدانند که سخت گیری‌ها در ساخت ساختمان برای آرامش خانواده آنان است.

وی بیان کرد: مهندسان با خلاقیتی که به خرج می‌دهند باید تلاش می‌کنند تا خود را به جامعه ثابت کنند چون نظام مهندسی رابطی بین مردم و مهندسان کشورمان است.

وی در ادامه گفت هم اکنون 19 میلیون نفر در بافت های فرسوده زندگی میکنند که باید ازظرفیت مهندسان در حوزه های مختلف استفاده کرد.

رییس کمیسیون عمران مجلس گفت: توسط کار گروه کمیسیون عمران قانون نظام مهندسی در حال بازنگری است.

وی تاکید کردبخش صادرات خدمات مهندسی بسیار مهم استودر ادامه گفت : سفرای ایران علاوه بر رایزن سیاسی رایزن اقتصادی هم باشند و انتظار می رود دولت جدید در چیدمان سفرا به این مقوله توجه کند. ما در کشور با مشکل کیفیت مصالح روبرو هستیم بسیاری از ساختمانهای قدیمی متولی ندارد و نیاز است به بحث نگهداری ساختمانها توجه ویژه شود .

وی در ادامه گفت دستگاههای دولتی نباید هم ساختمان بسازند و هم نظارت کنند.

دکتر رضایی در ادامه گفت ' در سال گذشته بیشتر از 30هزار میلیارد تومان تزریق به پروژه ها انجام داده شده ولی باید پروژه ها برای تکمیل اولویت بندی شوند که راه کارش این است که  در پروژه ها مهندسی ارزش تعریف کنیم که بخش خصوصی میتواند این مهم را انجام دهد.مهندس رضایی ادامه داد: یک سوم مرزهای ایران دریایی است. در کشورهای دیگر شهرهای ساحلی ثروتمند هستند اما در ایران چنین نیست برای برون رفت از این مشکل باید مهندسان ساختمان سازی را به کنار دریا ها ببرند.

مهندس سعادت استاندار آذربایجان غربی،در بیستمین نشست اجلاس هیات عمومی نظام مهندسی استانها گفت :نظام مهندسی در رشته های مختلف، میتوانند برای کوچک کردن بدنه دولت مفید باشد. واگذاری اختیارات به سازمان های فرهیخته، میتواند کشور را در مسیر اعتلا قرار دهد و نظام مهندسی ساختمان یکی از این سازمان هاست که میتواند با دراختیار گرفتن بخشی از نیروها و در اختیار گرفتن بخشی از فارغ التحصیلان دانشگاهی برای آنان اشتغال ایجاد کند.

وی در ادامه گفت :یکی از معضلات جدی ما وضعیت شهرداری هاست.شهرداری های کشور باید به وضع مدیریت و درآمدشان توجه شود .شهرداری‌ها باید به وضعیت درآمدی و مدیریتی خود فکری کنند و تراکم فروشی که یکی از محورهای درآمدی شهرداری‌هاست که بافت شهری را بهم ریخته است.استاندار آذربایجان غربی گفت: معماری اسلامی در اقدامات شهرداری‌ها محقق نمی‌شود و باید در سطح کشور فکر مناسبی در این مورد کنیم. متاسفانه برخی از شهرداری‌ها نمی‌توانند حقوق کارگران خود را پرداخت کنند و تنها مبلغ درآمد پایدار شهرداری‌ها توسط ارزش افزوده هاست.یادآور می شود اجلاس بیستم دومین اجلاسی است که اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی استانهادر دوره هفتم شرکت می نمایند. با تمامی کوشش های انجام شده و با حمایت هیات مدیره های دوره هفتم سازمان نظام ‏مهندسی ساختمان این دوره از اجلاس هیات عمومی نیز در شرایط مطلوبی برگزار شد و این سازمان درآینده در مسیر رسیدن ‏به اهداف عالیه نظام جمهوری اسلامی ایران و ذکر شده در قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان ‏و حوزه امور زیر بنایی و اقتصادی کشور موثرتر و مستحکم تر گام بر خواهد داشت.‏

گزارش اجمالی از اجلاس سالانه هیئت عمومی سازمان
بالای صفحه ارسال شده توسط ravabet_omumi در دوشنبه, ۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۶ق.ظ

دسترسی های سریعیزد - بلوار امام جعفر صادق (ع)
صندوق پستی: 89176979111
تلفن: 38260801-035 الی 5
فکس: 38260800-035
نرم افزار اندروید
ورزش در سازمان


کانال تلگرام