ارائه و تصویب شیوه نامه اجرایی راهبردهای خط مشی عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۴/۲۶ کد خبر: YN1796 لینک ثابت خبر

بیست و یکمین اجلاس سازمان نظام مهندسی کشور با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی، وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور به همراه اعضای هیات مدیره سازمان های نظام مهندسی استان های کشور در تهران برگزار شد.

رییس مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاحیه این اجلاس از مهندسان ساختمان خواست با مشارکت فعال در احیای بافت‌های فرسوده، زمینه رونق بخش ساختمان را فراهم کنند.‌

دکتر لاریجانی افزود: ما حدود600 هزار میلیارد تومان طرح‌های نیمه‌تمام درکشور داریم که به دلیل کمبود اعتبارات دولتی راکد مانده و اکنون می‌توان به بخش خصوصی واگذار کرد تا با تکمیل و توسعه آن‌ها درآمدزایی ایجاد شود.

لاریجانی سازمان نظام مهندسی ساختمان رامتولی تعیین صلاحیت مهندسان و درجه‌بندی این صلاحیت‌ها خواند و گفت: خیلی روشن است که  سازمان نظام مهندسی ساختمان دولتی نیست و اگر در قانون آمده که رییس این سازمان منصوب از طرف رییس جمهور است برای آن است که به حاکمیت پل بزند. وی از اعضای هیات مدیره سازمان‌های نظام مهندسی سراسر کشور خواست هر چه می‌توانند مردمی‌تر عمل کنند و با جلب اعتماد عمومی و همکاری وزارت راه و شهرسازی کارهای مردم را سهل و ساده سازند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور نیز در این اجلاس گفت: دوران پر فراز و نشیبی را در حوزه مهندسی طی می کنیم. در این دوران است که قدر مردان و عیارها عیان می شود و مدیرانی میتوانند موفق عمل کنند که عیار حرفه ای بالا داشته باشند.

مهندس رجبی اضافه کرد: شاکله اقتصاد با مسکن  و ساخت و سازگره خورده است. بخش مسکن، خرده سیاست نیست بلکه راهبرد اساسی در حل مشکلات است. ماباید این مساله را مدیریت کنیم و مجلس نیز باید مطالبه گری کند تا این راهبردها مشخص شود. در این صورت ما در سیاست گذاری موفق خواهیم بود.

رجبی افزود: با بررسی کارشناسی به این نتیجه رسیده ایم که سازمان نظام مهندسی و نظام فنی و اجرایی مکمل یکدیگر هستند و براساس قانون می توانند به هم افزایی دست یابند.

در این اجلاس دکتر آخوندی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مشکل ساختمان های دونقشه ای یکبار و برای همیشه باید حل و فصل شود افزود: اکثر ساختمان‌ها با نقشه مصوب تطابقی ندارد و حرف ما این است که این بساط دو نقشه‌ای را از میان بردارید.

وی گفت: هر کسی که می خواهد کار مهندسی کند چه در بخش خصوصی و چه بخش عمومی باید دارای پروانه نظام مهندسی ساختمان باشد. بسیار جالب است که کسی برای ساختن یک ساختمان دوطبقه باید از سازمان نظام مهندسی صلاحیت بگیرد اما برای احداث یک ساختمان پیچیده و بزرگ نیازی به گرفتن صلاحیت نیست.

در این اجلاس دو روزه دکتر محمدرضا جواهری نایب رئیس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور نیز درباره خط مشی و راهبردهای سازمان نظام مهندسی ساختمان سخن گفت و تعيين و تبيين سند چشم‌انداز و پیگیری و بررسی و نظارت مستمر بر تهیه و تدوین سند جامع راهبردی سازمان را از برنامه های مهم شورای مرکزی اعلام کرد. 

به گفته وی از مهمترین اقدامات واحد پیگیری و اجرای برنامه های عملی خط مشی در شورای مرکزی، تصویب راهبردهای خط مشی هفده گانه سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور بود که متعاقب تصویب آن در اجلاس بیستم، هم اینک عناوین برنامه های عملیاتی آن تدوین و ابلاغ شده است.

دبیر اجرایی شورای مرکزی از ارتقاء جایگاه مهندسان ساختمان در حوزه های تولید و اشتغال به عنوان نخستین راهبرد مورد نظر سازمان یاد کرد و گفت: اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در سطح جامعه نسبت به مقررات ملی ساختمان و به روز نمودن دانش فنی اعضا و صاحبان حرفه ها از مهمترین برنامه های اجرایی در این عرصه است.

دکتر محمدرضا جواهری عضو هیئت رئیسه شورای مرکزی سازمان، همچنین خواستار تقویت نگاه ملی در موضوع رعایت الزامات زیست محیطی، صرفه جویی در مصرف انرژی و توسعه پایدار با هدف ارتقاء نقش سازمان در هدایت صنعت ساختمان به سمت سازندگان متخصص و حرفه مند و جلوگیری از دخالت افراد فاقد صلاحیت حرفه ای شد.

تبدیل نظارت از مرحله ای به نظارت کارگاهی با هدف مراقبت از سرمایه های ملی، کنترل های کیفی و جلوگیری از حوادث ساختمانی کشور سرفصل دیگر سخنرانی نایب رئیس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور بود که وی در این زمینه به برگزاری دو همایش کشوری نظارت کارگاهی در یزد در سال های 95 و 97 اشاره کرد و افزود: برگزاری این همایش ها و 5 کمیسیون تخصصی مرتبط با آنها زمینه ساز تثبیت نظارت کارگاهی در ساختمان های گروه "د" و فراهم سازی آیین نامه ها و مقررات مربوطه گردیده که پس از نهایی شدن در شورای مرکزی برای تصویب نهایی و ابلاغ  توسط وزارت راه و شهرسازی، ارسال خواهد گردید.

بالای صفحه ارسال شده توسط ravabet_omumi در سه شنبه, ۲۶ تیر ۱۳۹۷ - ۱:۲۹ب.ظ

دسترسی های سریعیزد - بلوار امام جعفر صادق (ع)
صندوق پستی: 89176979111
تلفن: 38260801-035 الی 5
فکس: 38260800-035
نرم افزار اندروید
ورزش در سازمان


کانال تلگرام