نشست هم اندیشی هیات مدیره سازمان و جمعی از اعضای غیر دولتی نظام فنی و اجرایی استان + فيلم

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۰۸/۱۷ کد خبر: YN1853 لینک ثابت خبر

نشست هم اندیشی هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان و جمعی از اعضای غیر دولتی نظام فنی و اجرایی استان یزد روز سه‌شنبه  پانزدهم  آبان در سالن جلسات سازمان برگزار شد. 
 در آغاز جلسه رئیس سازمان با تشریح شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور و تاکید بر اهمیت شور و مشورت خاطرنشان کرد: لازمه شرایط فعلی،  اعمال مدیریت بر اساس منابع کمتر و دستیابی به بهره وری و بازده افزون‌تر است.
 وی کم‌توجهی به حل مشکل رکود به ویژه در بخش مسکن را موجب فرار مغزها و سرمایه های انسانی و تخصصی دانست  و گفت: متاسفانه بازار امروز ساختمان عموماً در دست کسانی است که صلاحیت و مجوزهای لازم را ندارند و نه تنها حقوق های قانونی را پرداخت نمی‌کنند، بلکه نظام فنی ومهندسی را آشفته کرده و امکان کنترل و نظارت بر آنهابخوبی میسر نیست.
بگزارش روابط عمومی سازمان،  دکتر سالاری از تجربه و توانایی تخصصی پیشکسوتان صنعت ساختمان به عنوان دانش ضمنی یاد کرد و گفت: گاه راهکارهای مورد نظر این صاحب نظران و حتی اشاره ساده آنها مشکلات بزرگی را حل میکند و بایستی از وجود آنها در ارتقاء، بهره‌وری تولید و فرآوری مصالح و افزایش عمر ساختمان‌ها که جای کار زیادی دارد استفاده کنیم.
 به گفته وی تخریب خلاق به معنی تخریب آگاهانه و هدف دار برای جایگزینی آن با فناوری ها و راهکارهای نوین ، ضرورتی انکار ناپذیر برای رسیدن به آینده بهتر است.
 در این هم اندیشی مهندس رضوانفر نخستین رئیس سازمان از بدو تشکیل آن، خواستار توجه ویژه به اشتغال مهندسان جوان و بدون پروانه و ارائه آموزش های مهارتی به آنها شد و خود نیز برای مشارکت در برگزاری این دوره ها اعلام آمادگی کرد.
 رضوانفر با انتقاد ازمصرف ۶ برابری انرژی در ایران نسبت به اروپا و نیز هدررفت شدید مصالح ساختمانی در ساخت و ساز ها، خواستار برنامه ریزی برای حل آنها شد.
 مهندس دره زرشکی دیگر رئیس ادواری سازمان نیز با تاکید بر اینکه قبح تخلف به ویژه در امور ساختمانی باید بار دیگر بر روند ساخت و ساز حا کم شود، خواستار تشکیل کمیته های کارشناسی زیر مجموعه این نشست  شد و گفت: برای تحقق اهداف سازمان  از کانون کارشناسان استفاده بیشتری صورت پذیرد.
 دکتر اکبرپور صاحبنظر در امور معماری در این نشست با انتقاد از جزیره ای عمل کردن سازمان های دولتی گفت:دستگاه های دولتی صرفا وظیفه گرا هستند وبه انجام شرح وظایف خود توجه دارند اما سازمان نظام مهندسی ساختمان باید پروژه گرا باشد وبه ماهیت کار بپردازد.
مهندس زارع پور اشکذری صاحبنظردر امور عمرانی با انتقاد از اینکه در ایران و استان یزد، بر خلاف سایر کشورها، ساختمان بخش مهمی از صنعت محسوب نمی شود، خواستار اصلاح این دیدگاه و به موازات آن استفاده از پتانسیل های صنعت ساختمان در جهت افزایش اشتغال و رفاه مهندسان شد.
 مهندس اولیا عضو هیئت مدیره سازمان ،رکود فعلی را ام المسائل توصیف کرد و گفت: این شرایط باعث روزمرگی در دستگاههای دولتی و عدم توجه به توسعه و برنامه ریزی شده است.
 وی دوره رکود را فرصت ارزشمندی برای برنامه‌ریزی‌های آینده نگر در جهت توسعه اشتغال مهندسان به ویژه در زمینه صدور خدمات مهندسی دانست.
 مهندس جعفر بیگی صاحبنظر درمعماری خواستار مجهز شدن ناظران ساختمانی به فناوری‌های روز و نیز استفاده از معماران و استادکاران چیره دست در حلقه نظارتی سازمان شد .ایجاد حلقه های همکاری و مفاهمه بین مهندسان و بهره‌برداران و توسعه فرهنگ ارتباطی بین دفاتر مهندسی برای توسعه همکاری و هم‌افزایی از دیگر توصیه‌های وی بود.بگفته این کارشناس،برای ماندگاری آثار فعالیت هیات مدیره باید بجای خلق پروژه که موقتی است به پروسه گرایی وفرایند محوری روی آورد که همیشه ماندگار باشد.
 مهندس نوری کار شناس معماری، از ضرورت تقویت بخش پژوهش سازمان با هدف استفاده از فناوری های نوین ، باز آفرینی و تولید مصالح بومی و مستند سازی تجارب مهندسان سخن گفت و ارائه آموزش های کاربردی به معماران در جهت افزایش اشتغال آنان و ضرورت تسریع در تهیه ضوابط سازه های بومی برای شهر جهانی یزد را خواستار شد.
 مهندس مهدی شرافت رییس انجمن صنفی انبوه سازان مسکن استان ، در توصیف فضای فعلی اقتصادی به جای عنوان رکود از واژه بحران یاد کرد و گفت: در شرایط فعلی باید چراغی برای آینده نگه داشت که لازمه آن توجه بیشتر به حل مشکلات انبوه سازان ، ایجاد مهارت گفتگو بین مهندسان و هم تیمی های آنان، تشکیل یک کمیته بازار با مشارکت انبوه سازان و تسریع در اصلاح طرح تفصیلی است.
 مهندس زرگر نیا رییس انجمن صنفی شرکتهای ساختمانی نیز در سخنان کوتاهی خواستار تمرکز توجه به آن دسته از مسائل مربوط به ساختمان شد که در استان قابل حل است. وی مسئولان صنعت ساختمان را از طرح مواردی که به تصمیمات کشوری مربوط می شود و نمی تواند در دایره تصمیم‌گیری استانی قرار گیرد بر حذر داشت.

مهندس مسعود شرافت دبیر انجمن صنفی دفاتر طراحی، در مورد ضرورت برخورد بامعضل فرار از اخذ پروانه و عدم رعایت قوانین ساخت و ساز، دو گروه را در آشفته سازی ساختمان موثر دانست و با انتقاد از تخلف خرده مالکان به خاطر بی پولی  و تخلفات دانه درشت های صنعت ساختمان که با هدف سودجویی از قانون فرار می کنند، خواستار فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی برای دسته اول و برخورد جدی با دسته دوم شد . وی همچنین حل مسئله دو نقشه ای بودن ساختمان ها را با الگو گرفتن از استان های موفق در این زمینه مانند خراسان رضوی ضروری دانست.

مهندس ساعی شاهی دبیر انجمن صنفی انبوه سازان مسکن استان، با تأکید بر اهمیت هماهنگی بین جامعه انبوه سازان و سازمان نظام مهندسی ساختمان گفت :ما بازوی اجرایی شما هستیم و قریب به اتفاق اعضای شرکت های حقوقی از اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد هستند. وی جامعه مهندسان مشاور، انبوه سازان و پیمانکاران را خریداران خدمات سازمان نظام مهندسی ساختمان توصیف کرد .

مهندس زحمتکش عضو هیئت مدیره سازمان با انتقاد از سیاه‌نمایی افراطی در وضع موجود صنعت ساختمان اظهار داشت: حتی در دوره رکود هم تقاضا جایگاه خود را دارد.
 وی خواستار حمایت همه‌جانبه از مهندسان جوان و جذب آنها در کارگاه های ساختمانی برای تجربه و مهارت اموزی شد . معرفی ساختمانهای نمونه که از نظر معماری و سازه ای و امور برق و تاسیسات خوب اجرا شده اند و نیز بومی سازی ساخت و سازها بر اساس اصول معماری اصیل از دیگر محورهای سخنان وی بود.

 مهندس علی صادقیان از روسای ادواری سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد در سخنانی ادیبانه به تشریح ابعاد وجودی انسان توسعه یافته پرداخت و از مهربانی و آرامش و توان خوب شنیدن و خوب اندیشیدن و قانون مداری و تحول خواهی به عنوان ویژگی های انسان توسعه یافته یاد کرد.
 وی خواستار طراحی های نوین برای حل مشکلات موجود در عرصه ساخت و ساز شد .
درنتیجه گیری  جلسه ،دکتر سالاری آمادگی سازمان را برای عهده داری نقش هماهنگ کننده در راستای تقویت نظام فنی و اجرایی غیر دولتی و ایجاد یک اکوسیستم فعال در نظام فنی و اجرایی با هدف جذب امکانات به این بخش و تحقق رشد و توسعه اعلام کرد.

لينك تماشاي فيلم نشست هم انديشي هيات مديره سازمان و جمعي از اعضاي غيردولتي نظام فني و اجرايي استان

نشست هم اندیشی هیات مدیره سازمان و جمعی از اعضای غیر دولتی نظام فنی و اجرایی استان + فيلم
بالای صفحه ارسال شده توسط ravabet_omumi در یکشنبه, ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰ق.ظ

دسترسی های سریعیزد - بلوار امام جعفر صادق (ع)
صندوق پستی: 89176979111
تلفن: 38260801-035 الی 5
فکس: 38260800-035
نرم افزار اندروید
ورزش در سازمان


کانال تلگرام