در همایش تحلیل و بررسی وضعیت ساخت و ساز مطرح شد: نظام مهندسی با سودجویان صنعت ساختمان برخورد می کند

کد خبر: YN2592 لینک ثابت خبر

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی ساختمان، شهرداری ها و اداره کل راه و شهرسازی،  3 سازمان کلیدی در حوزه ساخت و ساز هستند گفت: همه باید دست به دست هم دهیم تا با سودجویی شیرینی که در صنعت ساختمان استان وجود دارد، برخورد کنیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان«مهدی سالاری» در همایش تحلیل و بررسی وضعیت ساخت و ساز در استان یزد با حضور شهرداران استان و نمایندگان وزارت کشور در کمیسیون های ماده 99و  100 اظهار کرد:  صنعت ساختمان یک صنعت بسیار مهم و کلیدی با گردش مالی بالا و اشتغال زا است از این رو هر وقت حال صنعت ساختمان خوب باشد حال سایر حوزه ها نیز خوب خواهد بود. اگر متولیان ساختمان بتوانند این صنعت را هدایت و مدیریت کنند به شدت رضایت مردم تامین می شود.

وی ادامه داد: امروز می پذیریم که شرایط اقتصادی و اجتماعی نسبت به گذشته تغییر کرده است. 15 سال پیش پول نفت فراوان بود و دغدغه های فعلی وجود نداشت اما امروز به شدت بسیاری از شرایط دگرگون شده است و ماباید خودمان را با شرایط جدید انطباق دهیم.

سالاری تاکید کرد: در حال حاضر باید ساختارها ، فرآیندها و رفتارمان را با نیازهای امروز حوزه ساخت و ساز هماهنگ کنیم. امروز مطالبات مردم متفاوت و قیمت ساختمان هم به شدت افزایش یافته است  و روش های قبلی صدور مجوز و نظارت ها جواب نمی دهد.

نیاز به هم فکری متولیان ساختمان در استان

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد با تاکید بر اینکه در این شرایط نیازمند برگزاری جلسات همفکری هستیم، اظهار کرد: متولیان صنعت ساختمان باید دیدگاه ها را با هم منطبق کنیم و متناسب با شرایط فرایندها را بهبود ببخشیم.

وی افزود: البته قطعا تغییر فرآیندها و همراه کردن 7 هزار نفر عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان با این تغییرات ، زمان بر خواهد بود اما با توجه به اینکه قانون گذار مسئولیت بسیار مهمی را در صنعت ساختمان به نظام مهندسی داده است، تغییر این فرآیندها از ملزومات است.

سالاری ادامه داد: از سوی دیگر زمانی می توانیم برای اعمال تغییرات موفق باشیم که بتوانیم تعامل خوبی با دستگاه ها و سازمان های متولی ساخت و ساز مثل شهرداری ها و کمیسیون های مختلف داشته باشیم.

وی افزود: باید به دنبال حرفه ای گری باشیم و با صنعت ساختمان حرفه ای برخورد کنیم تا بتوانیم جلوی تخلفات را بگیریم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد در ادامه با اشاره به اهمیت همراهی مردم برای موفقیت در امر استانداردسازی صنعت ساخت و ساز استان بیان کرد: مردم منتظر دستورات و برخوردهای سازمان نظام مهندسی یا شهرداری نیستند از این رو لازم است که با مردم همراه شویم تا از قوانین عبور نکنند در این راه باید نقایص را برطرف کنیم تا این همراهی افزایش یابد.

وی تاکید کرد: برای اینکه بتوانیم به شرایط مطلوب گذشته برسیم باید مبنا را ظرفیت های قانونی قرار دهیم. 22 جلد مقررات ملی ساختمان داریم که تکلیف را مشخص کرده است  و شهرداریها هم در این مسیر قوانینی دارند.

استفاده از ظرفیت های قانونی

رئیس نظام مهندسی ساختمان استان یزد اضافه کرد: برای اینکه به جایگاه واقعی خود برسیم به دنبال استفاده از ظرفیت های قانونی هستیم از این رو با دادگستری هماهنگی و تعامل داریم.

وی افزود: با توجه به اینکه سودجویی در صنعت ساختمان شیرین است و برای افراد سودجو به صرفه است که فرآیندهای ساخت و ساز را به هم بزنند و سازمان نظام مهندسی وشهرداری را منفعل کنند، از این رو لازم است که به شرایط قانونی برگردیم و با کسانی که ساختار را به هم می زنند برخورد کنیم.

سالاری با اشاره به واگذاری وظیفه شناسایی عوامل ساخت و ساز غیرمجاز در استان یزد و ارائه راهکارهای مناسب در این خصوص از سوی معاونت عمرانی استانداری یزد به سازمان نظام مهندسی در قالب کارگروه تخصصی، گفت: در این چند ماه فعالیت های خوبی انجام شده است و مواردی نیز به نتیجه رسیده که گزارش آن در آینده نزدیک ارائه خواهد شد.

وی از جمله دستاوردهای این وظیفه را هوشمندسازی روند صدور پروانه های ساختمانی در شهرداری یزد عنوان کرد وافزود:  فراخوان انتخاب مشاور برای هوشمندسازی صدور پروانه ساختمانی اعلام شده است و شهرداری متعهد شده است که تا پایان سال روند صدورپروانه را هوشمند سازی کند.

برخورد با دو نقشه ای بودن

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد از دیگر دستاوردهای این کارگروه را برخورد با دونقشه ای بودن ساخت و سازها عنوان و افزود: در این راستا بر اساس تائید کمیسیون ماده 5، کمیته ای متشکل از نماینده شهرداری و نظام مهندسی در شهرداری ها ایجاد شده تا این موضوع حل شود.

وی تاکید کرد: بر اساس مصوبات این کمیته، هیچ طراحی حق ندارد در نظام مهندسی نقشه دوم طراحی کند. الان تیمی از 14  نفر از نیروهای نظام مهندسی در اختیار شهرداری یزد قرار گرفته اند و با مراجعه مالک در محل بازدید ، الگویی برای دستور نقشه واقعی در اختیار مالک و نظام مهندسی قرار داده می شود.

وی همچنین به جابجایی اطلاعات بین سازمان نظام مهندسی و شهرداری ها اشاره کرد وادامه داد: بر اساس  مصوبه شورا و تائید شورای اسلامی شهر و استان یزد سامانه شهرداری در حال اتصال به سامانه نظام مهندسی ساختمان است  و به این ترتیب مجوزهای صادره از شهرداری یزد شفاف سازی شده و قابل شناسایی است.

ضرورت صدور شناسنامه فنی ملکی ساختمان

رئیس نظام مهندسی ساختمان استان یزد با اشاره به ضرورت صدور شناسنامه فنی و ملکی ساختمان  عنوان کرد: صدور شناسنامه فنی وملکی الزام قانونی داشته و یکی از مدارک مورد نیاز برای صدور پایان کار است. در این راستا واحدی به این نام در نظام مهندسی ساختمان استان یزد ایجاد شده است و شهرداری ها موظف هستند در زمان صدور پایان کار شناسنامکه فنی ملکی را مطالبه کنند.

وی اظهار کرد: امروز کوچکترین کالاها دارای شناسنامه تولید هستند اما ساختمان با این اهمیت  شناسنامه ندارد. در حالی که با شناسنامه دار کردن ساخت و سازها،  کسانی که ساخت و ساز غیراستاندارد دارند باید در قبال خسارتی که وارد می شود پاسخگو باشند.

الکترونیکی کردن نقشه های ساختمانی

وی همچنین به تلاش های سازمان برای الکترونیکی کردن نقشه های ساختمانی اشاره کرد وافزود: نرم افزار لازم در این راستا ایجاد شده است و دیگر نقشه های کاغذی در نظام مهندسی ساختمان پذیرفته نیست.

وی ادامه داد: در این راستا  تلاش هایی نیز برای جلوگیری از مجریان و ناظران صوری صورت گرفته است و از این به بعد مجری و ناظری صوری نخواهیم داشت البته این موضوع زمان بر است اما به اجرای آن مصمم هستیم.

بالای صفحه ارسال شده توسط ravabet_omumi_2 در پ., 09/05/2019 - 10:56

دسترسی های سریعیزد - بلوار امام جعفر صادق (ع)
صندوق پستی: 89176979111
تلفن: 38260801-035 الی 5
فکس: 38260800-035
نرم افزار اندروید
ورزش در سازمان


کانال تلگرام