ضرورت توجه شهرداری ها به نتایج بازرسی مهندسان

کد خبر: YN2594 لینک ثابت خبر

رئیس انجمن حقوق مهندسی ایران و بنیانگذار مکتب حقوق مهندسی در ایران با بیان اینکه اسلحه مهندس قلم است، گفت: ناظر وظیفه دارد در شرایطی که تخلف رخ می دهد، آن را در گزارش عنوان کرده و به شهرداری ارائه دهد و شهرداری به عنوان بازوی اجرایی باید با واحد اجرائیات با متخلفان برخورد کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان؛ « کامیار میررضوی»  در همایش تحلیل و بررسی وضعیت ساخت و ساز در استان یزد با حضور شهرداران، نمایندگان وزارت کشور در کمیسیون ماده 99 و 100 به میزبانی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد، اظهار کرد: به این ترتیب  شهرداری ها که عوامل اجرایی دارند باید وارد عمل شوند و با تخلف برخورد کنند.

وی ادامه داد: به این ترتیب وقتی مهندس ناظر گزارش مرحله ای را به شهرداری ارائه می دهد یعنی دستوراتی  برای شهرداری دارد که عملا شهرداری را موظف به انجام یک سری تکالیف می کندوشهرداری موظف است به آن تکالیف عمل کند.

این پژوهشگر و مدرس حقوق مهندسی در کشور گفت: اگر شهرداری به تکالیفی که مهندس ناظر در گزارش مشخص کرده است، عمل نکند، چنانچه حادثه ای چه در زمان احداث ساختمان و چه سالها پس از بهره برداری رخ دهد و منشا حادثه عدم رعایت گزارش ناظر باشد، شهرداری مقصر خواهد شد و ماموران بازدید شهرداری محکوم خواهند شد.

رئیس انجمن حقوق مهندسی کشور با بیان اینکه همکاری و تعامل شهرداری ونظام مهندسی برای ساخت و ساز استاندارد و مطابق آئین نامه باید تقویت شود، افزود: این همکاری به این ترتیب است که ناظر ساختمان باید تخلفات را گزارش دهد و شهرداری نیز باید با تخلفات برخورد کند.

میررضوی درباره اهمیت دانش حقوقی مهندسان ساختمان اظهار کرد: مهندسی که دانش حقوقی نداشته باشد کارایی لازم را ندارد. مهندس خوب مهندسی است که اطلاعات فنی و مهندسان را همراه با مباحث حقوقی همراه داشته باشد.

این پژوهشگر و مدرس حقوق مهندسی در کشور با اشاره به  پژوهشی که در این زمینه  انجام شده  و کتاب آن نیز به زودی منتشر خواهد شد از مهندسان یزدی خواست در پیام رسان تلگرام به نشانی @hoghughe_mohandesi عضو شده و از مجموعه اطلاعات آموزشی حقوق مهندسی بهره مند شوند.

وی در ادامه به ذکر مثال هایی درباره نتیجه ساخت و سازهای غیراستاندارد و خسارت های مالی و جانی ناشی از ایمن نبودن ساختمان پرداخت و نقش ناظران ساختمان و شهرداری ها را در این مسیر بسیار پررنگ عنوان کرد.

بالای صفحه ارسال شده توسط ravabet_omumi_2 در پ., 09/05/2019 - 12:30

دسترسی های سریعیزد - بلوار امام جعفر صادق (ع)
صندوق پستی: 89176979111
تلفن: 38260801-035 الی 5
فکس: 38260800-035
نرم افزار اندروید
ورزش در سازمان


کانال تلگرام