جستجو

تشریح نقش استاندارد در افزایش عمر مفید ساختمان

  • صفحه اصلی
  • تشریح نقش استاندارد در افزایش عمر مفید ساختمان
h,gdhM

در ساختمان سازی هر چه مطالعات اولیه کاملتر باشد،  طراحی با مبانی مطمئن تری انجام خواهد شد و به دنبال آن، ساختمان با کیفیت بیشتر اجرا و بهره برداری از آن مطلوب تر، ایمن تر، کم هزینه تر و با عمر و دوام بیشتر خواهد بود.
مهندس اولیا عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان که به مناسبت روز جهانی استاندارد با روابط عمومی سازمان صحبت می‌کرد، افزود: رعایت مقررات ملی ساختمان و کنترل استاندارد بودن مواد و مصالح ساختمانی ، از دیدگاه ما جایگاه ویژه‌ای دارد و در مجموع می‌توان گفت که رعایت استانداردها نشان دهنده توسعه یافتگی انسانی است.
به عقیده وی، در شرایط کسب و کار رقابتی یک صنعتگر و تولیدکننده اعم از تولید کننده مواد و مصالح ساختمانی یا سازنده و اجرا کننده ساختمان، برای افزایش سهم خود در بازار، تلاش خواهد کرد تا کیفیت کالا و خدمات خود را ارتقا دهد و هزینه‌های تمام شده را پایین بیاورد. در این راستا رعایت استانداردها به جای آن که تبدیل به یک عامل تبلیغاتی شود به عنوان یک ضرورت حرفه‌ای دقیق تر و سختگیرانه تر توسط تولیدکنندگان رعایت خواهد شد.
 وی با بیان اینکه در آمارها گفته می‌شود حدود ۹۰ درصد ساختمان ها بدون پروانه و یا بر خلاف مفاد آن ساخته می شود، این موضوع را نشان دهنده فقدان نظارت کیفی بر اجرای ساختمان و  نابسامانی در ابعاد فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی دانست و مسئولیت دستگاه‌های نظارتی در بخش‌های تولید، توزیع، صنعت، بازرگانی، صادر کنندگان پروانه ساختمان، تشکل‌های حرفه‌ای و جامعه مهندسی را سنگین توصیف کرد.
به عقیده مهندس اولیا مهمترین عامل در بهبود و ساماندهی وضعیت موجود، اقدام پایه‌ای و تاثیرگذار در ساماندهی مناسبات و شرایط کسب و کار و مبارزه با روابط ناسالم و رانت در فعالیت‌های حرفه‌ای ، انجام اصلاحات ساختاری و برقراری آرامش و ثبات در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی است.
اولیا خاطرنشان ساخت: بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی هم اکنون عمر مفید بناها در کشور حدود ۴۰ سال است که چنانچه استانداردها و آیین نامه ها دقیقاً رعایت شود سازه ساختمان می‌تواند توسط چندین نسل مورد بهره‌برداری قرار گیرد.