جستجو

مشارکت 39 گروه در مسابقه طاق خشتانه یزد/ نمایش آثار در گالری خانه مهندس

  • صفحه اصلی
  • مشارکت 39 گروه در مسابقه طاق خشتانه یزد/ نمایش آثار در گالری خانه مهندس
خشتانه

 

مسئول کارگروه و مدیر اجرایی مسابقه طاق خشتانه یزد گفت: 39 گروه متشکل از 16 تیم و 23 فرد در این مسابقه رقابت خواهند کرد.

به گزارش روابط عمومی نظام مهندسی ساختمان استان یزد؛ احسان نوری با بیان اینکه 60 نفر در قالب انفرادی و تیمی در این مسابقه شرکت کرده اند، اظهار کرد:  شرکت کنندگانی از شهر های تهران، ابرکوه، اصفهان، کرمان، آباده و زنجان در مسابقه طاق خشتانه یزد حضور دارند.

وی با اشاره به اینکه برگزاری مسابقات با هدف فرهنگسازی، ترویج، آموزش و ارتقاء علمی مهندسان و جامعه  برگزار می شود، افزود: این نهاد تخصصی با رویکرد جدیدی که در امر آموزش و فرهنگسازی در پیش گرفته است، با تشکیل کارگروه های مختلف رویدادهایی را در رشته های مختلف مهندسی در حال برنامه ریزی و برگزاری دارد.

مسئول کارگروه و مدیر اجرایی مسابقه طاق خشتانه یزد تاکید کرد:یکی دیگر از اهداف  این رویداد آشنایی عموم جامعه با مباحث معماری و سازه ای است که توسط کارگروه رویدادهای فن آورانه و نوآورانه معماری طراحی و در حال برگزاری است.

نوری تصریح کرد: شرکت کنندگان در این رویداد با استفاده از محصول فرهنگی خشتانه که شامل هزار و 200 خشت پخته شده، ملات ماسه بادی و چسب چوب و ابزار تخصصی است، طاقی با دهانه ثابت 30 سانتی متر و حداکثر ارتفاع 25 سانتی متر بر روی صفحه ام دی اف 8 میلی متر با ابعاد 25 در 45 سانتی متر می سازند.

وی با بیان اینکه مقاومت فشاری طاق های ساخته شده در مرحله داوری بوسیله دستگاه جک هیدرولیک دیجیتال سنجیده می شود، خاطرنشان کرد: امتیاز نهایی هر شرکت کننده بر اساس مقاومت فشاری ثبت شده تقسیم بر وزن سازه به دست خواهد آمد.

مسئول کارگروه و مدیر اجرایی مسابقه طاق خشتانه یزد عنوان کرد: در زمان برگزاری این رویداد تا کنون یک مباحثه علمی با موضوع "معماری خاک، معماری آینده" و دو وبینار آموزشی آشنایی با انواع طاق و روشهای چیدمان خشت در آن و کار با محصول خشتانه برگزار شده است.

نوری گفت: پس از اختتامیه مسابقه و اهدای جوایز، نمایشگاهی به مدت یک هفته در محل گالری خانه مهندس برگزار می شود که امیدواریم محلی برای آموزش و مباحثه علاقه مندان به این موضوع باشد.